Έναρξη λειτουργίας σχολικής βιβλιοθήκης

Πανοραμική φωτογραφία της Σχολικής Βιβλιοθήκης του Δημοτικού Σχολείου Μελίτης Φλώρινας

Έπειτα από προσεκτική χειρόγραφη καταγραφή, εκκαθάριση, ταξινόμηση και μηχανογράφηση των ήδη υπαρχόντων μα και την απόκτηση νέων τίτλων, η Δανειστική μας Βιβλιοθήκη είναι έτοιμη προς χρήση από όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς της σχολικής κοινότητας και προσβλέπει στην διεύρυνσή της με την εγγραφή και απόκτηση νέων μελών.

Στόχοι της λειτουργίας της σχολικής βιβλιοθήκης είναι να προσφέρει στους μαθητές και μαθήτριες έναν χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο να προσφέρει στους εκπαιδευτικούς πηγές πληροφόρησης και κατάλληλα μέσα για τον σχεδιασμό νέων μεθοδολογιών στις διαδικασίες μάθησης και να προσφέρει ευκαιρίες στα παιδιά να έρθουν σε επαφή με το βιβλίο και να προάγει τη φιλαναγνωσία.

Μοιραστείτε το!