Εργαστήριο Εικαστικών

Έκθεση ζωγραφικής Δημοτικού Σχολείου Μελίτης

Σκοπός της διδακτικής των τεχνών στο σχολείο είναι οι μαθητές/τριες να μπορούν να παράγουν τις δικές τους ιδέες, να τις επεξεργάζονται, να τις τροποποιούν και να τις χρησιμοποιούν για να μεταδώσουν την προσωπική τους εκφραστική πρόθεση. Να συλλαμβάνουν τις διαφορετικές αισθητικές ποιότητες εμφανείς και μη. Να ερμηνεύουν το νόημα αυτού που αντιλαμβάνονται και να μιλάνε για τις εμπειρίες τους.

Τα σχολεία για να συνεισφέρει στην καλύτερη ποιότητα και στην αναβάθμιση του μαθήματος, διαθέτει αίθουσα που γίνεται το μάθημα των Εικαστικών,  «Το εργαστήριο των Εικαστικών», όπου  φυλάσσονται όλα τα διαφορετικά υλικά που χρησιμοποιούνται από τους μαθητές και τις μαθήτριες, τα χρώματα, τα πινέλα, τα μολύβια, τα χαρτιά (μικρά χαρτιά η του μέτρου), υλικά που μαζεύουν οι μαθητές και μαθήτριες  για να φτιάξουν διάφορες κατασκευές, τα βιβλία τους και έναν προτζέκτορα.

Μοιραστείτε το!