Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Δημοτικού Σχολείου Μελίτης Φλώρινας

Το σχολείο μας διαθέτει  Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών στο οποίο πραγματοποιούνται πειράματα και εργαστηριακές ασκήσεις Φυσικής.

Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών είναι πλήρως εξοπλισμένο με εργαστηριακά όργανα, σκεύη και αναλώσιμα υλικά και η λειτουργία του δίνει την ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες να εξοικειωθούν με τη διδασκόμενη ύλη εφαρμόζοντας τη θεωρία στην πράξη.

Περιέχει 7 πάγκους εργασίας των τεσσάρων μαθητών ο καθένας. Ο κάθε πάγκος έχει δική του παροχή ηλεκτρικού ρεύματος, εύκολη πρόσβαση σε νιπτήρα και αποθήκες οργάνων.

Επιπλέον, η αίθουσα του εργαστηρίου διαθέτει όλα τα εποπτικά μέσα διδασκαλίας δίνοντας την δυνατότητα να λειτουργεί και ως αίθουσα διδασκαλίας των μαθημάτων των Φυσικών Επιστημών για μια πιο ουσιαστική και εποικοδομητική μάθηση.

Μοιραστείτε το!