Κυνήγι πασχαλινών αβγών

Το Πασχαλινό κυνήγι θησαυρού είναι ένα έθιμο, στην ουσία ένα παιχνίδι που λαμβάνει χώρα συνήθως την Κυριακή του Πάσχα. Οι μεγάλοι κρύβουν πασχαλινά αυγά στον κήπο του σπιτιού ή και μέσα στο σπίτι και οι μικροί προσπαθούν να τα ανακαλύψουν. Τα αυγά αυτά μπορεί να είναι κλασσικά καλοβρασμένα και πολύχρωμα, πεντανόστιμα σοκολατένια ή πλαστικά γεμάτα με καραμέλες και ζαχαρωτά.

Στο μάθημα των Γερμανικών, η εκπαιδευτικός κ. Αρετή Οικονομίδου έκρυψε εν αγνοία των μαθητών και μαθητριών των Ε΄ και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας, στον αύλειο χώρο πασχαλινά σοκολατένια αβγά με τα ονόματα των παιδιών και στη συνέχεια ζήτησε να βρει ο καθένας και καθεμιά το δικό του/της.

Τα παιδιά επιδόθηκαν με ζήλο στο κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού, ολοκλήρωσαν την αποστολή και απόλαυσαν τα σοκολατένια αβγά που βρήκαν διάσπαρτα στην αυλή του σχολείου.

Μοιραστείτε το!