Λαμπαδηδρομία 2024 (Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024)

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης του σχολείου μας στο πλαίσιο της Ολυμπιακής Εβδομάδας

ετοιμάζουν αναπαράσταση της Λαμπαδηδρομίας των Ολυμπιακών Αγώνων 2024, οι οποίοι

θα διεξαχθούν στο Παρίσι από τις 26 Ιουλίου μέχρι τις 11 Αυγούστου.

Κατά την αναπαράσταση οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας θα διανύσουν κατά μήκος την τοπική κοινότητα της Μελίτης

με αφετηρία την αρχαία Ολυμπία

και τερματισμό το Παρίσι της Γαλλίας.

Η Ολυμπιακή Εβδομάδα είναι ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο υλοποιείται για τέταρτη συνεχόμενη σχολική χρονιά, στο σύνολο σχεδόν των δημοτικών και γυμνασίων σχολείων της Ελλάδας και -από πέρυσι- της Κύπρου και της Ομογένειας.

Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσοι εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού.

Παρακολουθώντας στο σχολείο την τελετή αφής στην αρχαία Ολυμπία

Υπενθυμίζουμε ότι η τελετή αφής της Ολυμπιακής φλόγας έλαβε χώρα την Τρίτη 16 Απριλίου στην αρχαία Ολυμπία και θα ολοκληρωθεί με το άναμμα του βωμού στο Stade de France στο Παρίσι στις 26 Ιουλίου 2024 έχοντας διανύσει χιλιάδες χιλιόμετρα, ακόμα και στα υπερπόντια εδάφη της Γαλλίας. Παρακολουθήστε, παρακάτω, την πραγματική διαδρομή της Ολυμπιακής φλόγας!

Μοιραστείτε το!