Σχολική Βιβλιοθήκη

Πανοραμική φωτογραφία της Σχολικής Βιβλιοθήκης του Δημοτικού Σχολείου Μελίτης Φλώρινας

Η αγάπη για τη λογοτεχνία μοιάζει με ταξίδι χωρίς τέλος

Ανδρέας Εμπειρίκος…

Σχολικό Έτος 2023-2024

Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας στεγάζεται στον β΄ όροφο του  κτηρίου και καλύπτει επιφάνεια 30 τ.μ.

Στον καλαίσθητα διαμορφωμένο χώρο της είναι συγκεντρωμένοι περισσότεροι από 1.000 τίτλοι βιβλίων.

Το υλικό της βιβλιοθήκης έχει ταξινομηθεί σύμφωνα με το Δεκαδικό Σύστημα DEWEY (Dewey Decimal Classification) και έχει ταξιθετηθεί με το συγκεκριμένο σύστημα.

Αποστολή της είναι η ενίσχυση του σχολικού, κοινωνικού, κριτικού και πληροφοριακού γραμματισμού καθώς και η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.

Η Βιβλιοθήκη μας, αξιοποιώντας τα μέσα που της παρέχουν οι Νέες Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας και το διαδίκτυο, βρίσκει πλέον τη θέση και το ρόλο της στη δημόσια εκπαίδευση, καθώς εντάχθηκε στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών  και θα έχει τη δυνατότητα  να συνδεθεί με τη Βιβλιοθήκη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, καθώς και με τις Ακαδημαϊκές και Δημοτικές Βιβλιοθήκες.

Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας Σχολικής Βιβλιοθήκης για το σχολικό έτος 2023-2024

Η  Βιβλιοθήκη του σχολείου μας έχει ενταχθεί από το Σεπτέμβρη του 2020, με την με αριθ. πρωτ. Φ.17/47528/Δ1/28-3-2019  (ΦΕΚ Β’ 1097/2019/3-4-2019) ΥΑ  στο δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α, σύμφωνα με την με αριθ. πρωτ. Φ14/22511/Δ1/9-2-2018 (ΦΕΚ Β΄688/28-2-2018) Υπουργική Απόφαση με την οποία ιδρύθηκε το Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών Δημόσιων Δημοτικών Σχολείων

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας συντάχθηκε σύμφωνα με τους όρους και τις πρϋοποθέσεις που προβλέπονται, είναι προσαρμοσμένος στις ιδιαίτερες συνθήκες της Σχολικής Μονάδας, απαντά στις τρέχουσες ανάγκες των χρηστών και μπορεί να ανανεωθεί μερικώς ή στο σύνολό του, κάθε φορά που οι συνθήκες το επιβάλλουν, όπως αυτές θα εκτιμώνται και θα αναλύονται από τον Σύλλογο Διδασκόντων και την υπεύθυνη της Σχολικής Βιβλιοθήκης.

Ο Κανονισμός αναρτάται σε εμφανές σημείο της Σχολικής Βιβλιοθήκης, στην ιστοσελίδα του σχολείου και αντίγραφό του διατηρείται στο αρχείο της Σχολικής Μονάδας. Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι γονείς τους ενημερώνονται για τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς, μέσω emails και ανάρτηση στην ιστοσελίδα .

Στο πλαίσιο θεσμοθέτησης Συστήματος Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, κάθε Σχολική Βιβλιοθήκη, όπως ορίζεται από την παραπάνω Υπουργική Απόφαση, αποτελεί μεταξύ άλλων:

1. Χώρο συγκέντρωσης διαχείρισης και δανεισμού τεκμηρίων
  2. Εναλλακτικό περιβάλλον μάθησης, κοινωνικοποίησης και προαγωγής της φιλαναγνωσίας
  3. Μονάδα πληροφόρησης και κέντρο γνωστικών πηγών
  4. Υποστηρικτικό εργαλείο για την οργάνωση της διδασκαλίας
  5. Κέντρο πρόσβασης στο διαδίκτυο και σε έναν ανοιχτό κόσμο πληροφοριών
  6. Πεδίο ενίσχυσης και ανάπτυξης του κριτικού και πληροφοριακού γραμματισμού

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε την έναρξη λειτουργίας της Δανειστικής Βιβλιοθήκης του σχολείου μας.

Μοιραστείτε το!