Πασχαλιάτικο eTwinning έργο

Easter Customs and Crafts

Στις αρχές Μαρτίου του 2024 ξεκίνησε νέο eTwinning έργο με θέμα το Πάσχα, τα έθιμά του και τις πασχαλιάτικες κατασκευές εντός κι εκτός σχολείου. Στο έργο συμμετέχει ένα σχολείο από τις Αζόρες της Πορτογαλίας (Escola Básica Integrada da Vila do Topo, Açores, Portugal), οπότε μας δίνεται η ευκαιρία να γνωρίσουμε και το Καθολικό Πάσχα που φέτος γιορτάζεται στις 31 Μαρτίου. Την ομάδα των εταίρων συμπληρώνουν το Δημοτικό σχολείο Σιταριάς Φλώρινας και το Δημοτικό σχολείο Οφρυνίου Καβάλας.

Ο χάρτης των εταίρων

Η πρώτη διαδικτυακή συνάντηση με μαθητές/τριες έλαβε χώρα στις 20 Μαρτίου, ώστε να γνωριστούμε μεταξύ μας, να παρουσιάσουμε τα σχολεία και τον τόπο μας (βλ. βίντεο εταίρων) αλλά και να μάθουμε κάποιες λέξεις σχετικές με το Πάσχα στην πορτογαλική και ελληνική γλώσσα. Οι λέξεις που παρουσιάσαμε ήταν: Λαζαράκια (κουλουράκια), Επιτάφιος, Λαμπάδες και Πάσχα. Οι λέξεις που μάθαμε στα πορτογαλικά ήταν: Quaresma, Páscoa, Esperança, Renovação (Νηστεία, Πάσχα, Ελπίδα και Αναγέννηση).

Για τις ανάγκες του έργου δημιουργήθηκε μία χρονογραμμή, ώστε να παρακολουθούμε τις κύριες μέρες που συνδέονται με το Ορθόδοξο και το Καθολικό Πάσχα για το 2024.

Μοιραστείτε το!